نظافت ماشن ظرفشویی
نظافت و نگهداری ماشن ظرفشویی

نظافت ماشین ظرفشویی

بسیاری از ما زیاد به تمیز کردن ماشین ظرفشویی فکر نمی کنیم. ظروف داخل ظرفشویی تمیز می شوند ، آیا ماشین ظرفشویی نباید تمیز شود؟ متأسفانه بقایای مواد غذایی و رسوبات به مرور زمان جمع می شوند و می توانند عملکرد ماشین ظرفشویی را کاهش دهند. این دستگاه یکی از پرکارترین دستگاه های خانه شماست و می توانید با جرم گیری  هفتگی و ماهانه آن را در انجام وظایف خود یاری کنید.

نظافت روزانه و هفتگی

نظافت فیلتر ماشین ظرفشویی
نظافت فیلتر ماشین ظرفشویی
مواد غذایی باقی مانده را خارج کنید

هر روز تکه های کوچک غذا را پاک کنید. ماشین ظرفشویی شما مواد غذایی زیادی را از روی ظروف شما پاک می کند و این ضایعات ممکن است در ته ماشین ظرفشویی گیر کنند. پس از هر برنامه ، قفسه پایینی را بیرون بیاورید و پارچه ای را در امتداد کف ماشین ظرفشویی پاک کنید تا از شر مواد غذایی یا کثیفی که ممکن است باقی مانده خلاص شوید. ممکن است ناخالص باشد، اما فیلتر را آزاد می کند تا ظروف شما بسیار تمیزتر شوند.
این ضایعات مواد غذایی می توانند فیلتر را مسدود کنند و باعث می شود ماشین ظرفشویی شما کارایی کمتری داشته باشد.

دستگیره ها ، درب و پنل را تمیز نمایید.

هر هفته داخل در و دستگیره ها را تمیز کنید. پارچه ای را در آب داغ و صابون آغشته کنید و حداقل هفته ای یک بار از آن برای پاک کردن در، دستگیره ها و درزگیر اطراف درب استفاده کنید. این کار به جلوگیری از تجمع ضایعات غذا در درزگیر کمک می کند تا ماشین ظرفشویی شما کارآمدتر کار کند و می توانید هر اثر انگشت چسبنده ای را که بچه های کوچک در خانه به جا می گذارند پاک کنید. 
همچنین می توانید پانل کنترل ماشین ظرفشویی را اگر کثیف به نظر می رسد پاک کنید.

فیلتر ها را تمیز کنید

هر هفته فیلتر را بشویید. فیلتر قسمت کوچکی از ماشین ظرفشویی است، اما نقش مهمی دارد! قفسه پایینی را از ماشین ظرفشویی بیرون بکشید و سیلندر مرکزی را در پایین ماشین ظرفشویی باز کنید. فیلتر را بیرون بیاورید و آن را جدا کنید، سپس هر قسمت را در سینک بشویید. برای تکه های غذایی که گیر کرده اند از یک برس نرم استفاده کنید، سپس قطعات را تعویض کرده و فیلتر را دوباره در ماشین ظرفشویی خود قرار دهید.
فیلتر همان چیزی است که ضایعات مواد غذایی را قبل از فرستادن به زهکشی می گیرد. اگر به مرور زمان ضایعات مواد غذایی زیادی جمع شود، می تواند ماشین ظرفشویی شما را بدبو کند.

نظافت ماهیانه ماشین ظرفشویی

به صورت ماهیانه یک برنامه شستشوی چرب (قابلمه) را با 2 سی سی (470 میلی لیتر) سرکه سفید اجرا کنید. ماشین ظرفشویی را خالی کنید و یک کاسه سرکه سفید را در قفسه بالایی قرار دهید. ماشین ظرفشویی را مانند معمول در چرخه آب گرم بدون هیچ ظرفی در آن روشن کنید تا ماشین ظرفشویی شما تمیز شود و هر گونه بو از بین برود.
سرکه سفید یک ماده پاک کننده طبیعی است که میکروب ها و بوها را بدون هیچ گونه مواد شیمیایی تند از بین می برد، بنابراین می توانید از آن برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی خود بدون نگرانی از مواد شیمیایی استفاده کنید. البته می توانید اگر به سرکه موجود در بازار اطمینان کافی ندارید برای جرمگیری می توانید از مواد جرمگیر که به صورت پودری و یا قرص موجود هست به صورت ماهیانه استفاده نمایید.
شما می توانید این برنامه تمیز کردن سرکه را یک بار در ماه یا هر زمان که متوجه بویی از دستگاه خود شدید انجام دهید.

نظافت قطعات و فیلتر های داخلی ماشین ظرفشویی

سینک را تا نیمه پر از آب کنید و 2 سی سی (470 میلی لیتر) سرکه سفید اضافه کنید. اگر سرکه ندارید، می توانید به جای آن از یک محصول تمیزکننده ماشین ظرفشویی، آب لیمو یا صابون ظرفشویی استفاده کنید. و تمامی قطعات کوچک ماشین ظرفشویی  را جهت نظافت درون آن بگذارید و بعد از 20 دقیقه بشویید.

نگهدارنده ها و قفسه ها را بردارید. 2 قفسه ماشین ظرفشویی و جا ظروف خود را بیرون بیاورید. اگر کوچک هستند، آنها را برای تمیز کردن در سینک آب سرکه خود قرار دهید. اگر جا نیفتند، آنها را با یک پارچه مرطوب با همان محلول سرکه پاک کنید. 

نظافت بازو های آبفشان

تکه های غذا را بررسی کنید! اگر روی آن گیر کرده است، از یک خلال دندان یا ابزار کوچک و تیز مشابه استفاده کنید تا چیزهایی که روی آن بسته شده است را بچرخانید.
هر گونه زباله را از سوراخ های بازوهای چرخان پاک کنید. نگاه کنید تا مطمئن شوید همه سوراخ ها باز هستند تا آب آزادانه از آنها عبور کند. اگر این مشکل را دارید، آن سوراخ ها باید تمیز شوند تا ماشین ظرفشویی شما به خوبی کار کند. در صورت وجود از انبر نوک تیز یا سوزنی استفاده کنید. در غیر این صورت، یک خلال دندان را امتحان کنید. اگر از ابزاری با نقطه فلزی استفاده می کنید مراقب باشید که چیزی خراشیده نشود.

اگر این سوراخ‌ها خیلی کوچک هستند، یک سیم ظریف را با یک قلاب کوچک در یک طرف خم کنید، سپس سیم را از سوراخی که دورتر از مرکز بازو است عبور دهید. هر بار که این کار را انجام می دهید، مقدار کمی زباله بیرون می آید.

نظافت واشر درزگیر

اطراف لبه های درب و اطراف واشر را پاک کنید. این فضا در طول چرخه ماشین ظرفشویی شسته نمی شود، بنابراین غذا، صابون و آب می توانند در آنجا جمع شوند. از یک پارچه مرطوب و محلول سرکه (یا کمی پاک کننده اسپری ملایم) استفاده کنید. یک مسواک قدیمی یا سایر مسواک‌های نرم خانگی نیز می‌تواند به وارد شدن به گوشه‌ها و بالا رفتن زیر واشر کمک کند. [8]زیر در را فراموش نکنید! در برخی از ماشین های ظرفشویی، این نقطه مرده ای است که آب در آن جا نمی رود، بنابراین می تواند زباله ها را جمع کند. این را با پارچه سرکه خود پاک کنید. اگر چیزی چسبیده است، برس اسکراب خود را بیرون بیاورید تا کار انجام شود.

زنگ زدگی های سبد ظرفشویی  را بر طرف نمایید

لکه های زنگ زدگی را با زنگ زدا برطرف کنید. اگر آب شما آهن یا زنگ زدگی زیادی دارد، زنگ ماشین ظرفشویی شما ممکن است خارج از کنترل شما باشد. از یک زنگ زدای قابل شستشو در ماشین ظرفشویی روی لکه ها استفاده کنید، اما با یک متخصص صحبت کنید تا در وهله اول نحوه رسیدن آنها را بپرسید. اگر سبدها در ماشین ظرفشویی شما تراشه می کند یا پوسته پوسته می شود، از رنگی که فقط برای قفسه های ماشین ظرفشویی ساخته شده است استفاده کنید. قفسه ها را بیرون بکشید و قسمت های زیرین را نیز بررسی کنید. اگر آسیب شدید یا گسترده است (نه فقط چند قلاب، بلکه همه آنها)، ببینید آیا می توانید کل قفسه را تعویض کنید. 

جای گذاری قطعات

تمام قطعات را دوباره در ماشین ظرفشویی خود قرار دهید. هنگامی که رنده، فیلتر، بازوها و تمام قسمت های داخلی کاملاً تمیز شدند و قسمت های کوچکتر فرصت خیساندن یافتند، آنها را به حالت عادی برگردانید. قبل از اینکه بار بعدی ظروف خود را اجرا کنید، مطمئن شوید که هر قطعه در موقعیت صحیح خود قرار گرفته است.

اگر ماشین ظرفشویی شما گرفتگی دارد، ممکن است لازم باشد که سیستم تخلیه ماشین ظرفشویی را تمیز کنید.


نوشتهٔ پیشین
قطعات ماشین ظرفشویی
نوشتهٔ بعدی
قطعات ماشین لباسشویی

در صورت نیاز به سرویسکار کافیه روی کلید زیر کلیک کنید و اطلاعات مورد نیاز ثبت نمایید.

اصفهان خیابان شهیدان غربی بین کوچه 37 و 39

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.