قطعات ماشین لباسشویی

آشنایی با قطعات ماشین لباسشویی
آشنایی با قطعات ماشین لباسشویی

قطعات ماشین لباسشویی

آیا می خواهید همه چیز را در مورد ماشین لباسشویی خود بدانید؟ بخش های خاص و هدف آنها را کشف کنید و در مورد آن بیشتر بدانید؟ و در صورت امکان تعمیرات ماشین لباسشویی خود را به عهده بگیرید؟ ماشین لباسشویی شما یک دستگاه پیچیده است و گاهی اوقات ممکن است در هنگام نصب ماشین لباسشویی یا حتی مواجهه با مشکلات ماشین لباسشویی کمی سردرگم شوید. برای کمک به درک بهتر ماشین لباسشویی، در اینجا مقدمه ای بر قطعات ماشین لباسشویی و همچنین برخی از اطلاعات اولیه در مورد نحوه کار ماشین شما آورده شده است.

از آنجایی که هر ماشین لباسشویی دارای طراحی و ویژگی های خاص خود است، برخی از قطعات بین ماشین های لباسشویی متفاوت خواهد بود. اما برخی از قطعات رایجی که می توانید در ماشین خود پیدا کنید را برای شما آورده ایم.

آشنایی با قطعات

شیر کنترل ورودی آب (شیر برقی)

این قطعه در نقطه ورودی آب قرار دارد که بسته به میزان آب مورد نیاز، هنگام شستشوی لباس به صورت خودکار باز و بسته می شود. البته این قطعه به تنهایی نمی تواد حجم آب ورودی را بررسی و تشخیص دهد و برای این موضوع نیاز به هیدروستات یا آب شمار دارد.

شیر برقی ماشین لباسشویی
شیر برقی ماشین لباسشویی
دیگ یا وان شستشو

آیا می دانستید که ماشین لباسشویی در واقع دو وان دارد؟ جایی که لباس ها را در آن می اندازید ، درام داخلی (سبد) است که در محفظه ای دیگر حرکت می کند . همانطور که مشاهده کره اید ، سوراخ های زیادی در درام وجود دارد تا آب به راحتی به آن داخل و از آن خارج شود. وان بیرونی (دیگ) حاوی درام داخلی و آب است که از نشت آن به بقیه قسمت های دستگاه جلوگیری می کند و از درام داخلی پشتیبانی می کند.

درام یا سبد ماشین لباسشویی
درام یا سبد ماشین لباسشویی
همزن یا پارو ( در اصطلاح عامه به آن یقه شور می گویند)

این قطعه داخل درام (سبد) ماشین لباسشویی قرار دارد و به تمیز کردن لباس کمک می کند. اکثر ماشین‌های لباسشویی تمام اتوماتیک دارای این  پره ها در داخل درام داخلی هستند . در حالی که ماشین‌های لباسشویی نیمه اتوماتیک از یک همزن استفاده می‌کنند که درون ماشین می‌چرخد تا چرخش (موج) در ماشین تولید کند. در هر صورت، اینها به گونه ای طراحی شده اند که لباس ها را در حین شستشو حرکت دهند تا مواد شوینده کار خود را انجام دهد و ذرات کثیفی و کثیفی را از لباس شما پاک کند و به ساییده شدن (مشت داده شدن) لباس ها در حین شستشو کمک کند.

یقه شور ماشین لباسشویی
یقه شور ماشین لباسشویی
سه نظام (نگهدارنده درام در دیگ لباسشویی)

این قطعه عموماً سه دستک و در بعضی از برند ها 4 دستک و یک شافت دارد . توسط دستک ها درام را نگهداشته است و به واسطه شافت با عبور از میانه دیگ و اتصال به موتور لباسشویی حرکت را به درام ( سبد) منتقل میکند.

شفت یا سه نظام ماشین لباسشویی
شفت یا سه نظام ماشین لباسشویی
موتور ماشین لباسشویی

این قطعه با تبدیل انرژی الکتریکی به نیروی حرکتی ، درام لباسشویی را به چرخش در می آورد . در بیشتر ماشین های لباسشویی نیروی حرکتی توسط دو عدد پولی و تسمه به شافت سه نظام و از طریق سه نظام به درام یا سبد لباسشویی منتقل می گردد. در سری جدید ماشین های لباسشویی که با عنوان دایرکت درایو (به اشتباه گریبوکسی) شناخته می شود افت داخلی موتور با شافت سه نظام ادغام شده و نیرو مستقیما از موتور به سه نظام و از آن طریق به سبد لباسشویی منتقل می گردد.

موتور ماشین لباسشویی
موتور ماشین لباسشویی
پمپ تخلیه

این قطعه بسته به نوع دستگاه و برنامه ریزی انجام شده در آن دو کاربرد دارد . کاربرد اصلی این قطعه در تمامی ماشین های لباسشویی تخلیه آب پس از انجام شستشو و یا آبکشی است . البته در برخی از برندهای لباسشویی از این قطعه در جهت ایجاد گردش آب در حین برنامه شستشو نیز استفاده می گردد.

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی
پمپ تخلیه ماشین لباسشویی
لوله تخلیه

تمام آب کثیف شستشوی شما از طریق لوله تخلیه از دستگاه خارج می شود.

هیدروستات یا آب شمار

در اکثر ماشین های لباسشویی وظیفه کنترل حجم آب به عهده قطعه ای به نام هیدروستات است که با توجه به طراحی و کنترل فشار ، سطح آب را می سنجد . البته سری به نسبت جدیدتری نیز برای کنترل حجم آب وجود دارد که مانند کنترهای ورودی آب خانگی عمل می کند و میزان آب ورودی را شمارش می کند. به این نوع تجهیز آب شمار گفته می شود.

هیدروستات لباسشویی یا ظرفشویی
هیدروستات لباسشویی یا ظرفشویی
برد

یک قطعه الکتریکی که توسط مدار ها ، IC ، خازن ها و … کنترل لباسشویی شما را به عهده دارد.  این قسمت توسط شرکت سازنده برنامه ریزی شذه و به عنوان هوش مصنوعی ماشین لباسشویی عمل می کند، حتی گاهی اوقات در مورد زمان لازم برای شستشو یا شستشو تصمیم می گیرد.

برد ماشین لباسشویی
برد ماشین لباسشویی
تایمر

نوع قدیمی کنترل کننده ماشین های لباسشویی که به صورت مکانیکی زمانبندی شستشو ، آبگیری ، تخلیه و به طور کلی برنامه شستشو را کنترل می کند را تایمر می نامند.

المنت حرارتی

توسط این قطعه ، آب داخل ماشین لباسشویی تا دمای دلخواه گرم می شود.

المنت ماشین لباسشویی
المنت ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی چگونه کار می کند؟

اکثر فرآیندهای ماشین لباسشویی شما به صورت الکتریکی کنترل می شوند، مانند درام، شیرها، پمپ، موتور و گرمایش. میانگین شستشوی شما چیزی شبیه به این خواهد بود:

آب گیری

شما ماشین را با لباس های خود پر می کنید، مواد شوینده را در جا پودری می ریزید و برنامه مورد نیاز خود را انتخاب می کنید.
کنترل کننده دستگاه (برد) دستگاه شما دریچه ها را باز می کند تا آب سرد و گرم وارد دستگاه شود، سپس دیگ پر می شود. مقداری آب نیز وارد جاپودری می شود و مواد شوینده را وارد قسمت اصلی دستگاه می کند.
پس از ورود آب به دستگاه، شیرها خاموش می شوند.

گرمایش

ترموستات آب ورودی به ماشین لباسشویی شما را اندازه می گیرد و ممکن است آب را با استفاده از المنت گرمایش تا دمای مورد نیاز گرم کند.

شستشو

هنگامی که آب به دمای مورد نظر رسید، درام داخلی شروع به چرخش به راست و چپ می کند، لباس ها را در آب گرم و صابونی مخلوط می کند و آنها را به هم می زند تا لکه ها و کثیفی ها از بین بروند. مواد شوینده به پاک کردن کثیفی از لباس کمک می کند و آن را به داخل آب می کشد.

تخلیه آب کثیف

پمپ تخلیه فعال می شود و آب کثیف از درام ها خارج می شود.

آبکشی

شیر برقی اجازه می دهد تا آب تمیز دوباره وارد درام ها شود.
درام داخلی دوباره می چرخد ​​تا لباس ها از هر گونه آب کثیف یا مواد شوینده باقیمانده بشویید.
پس از شستشو، درام داخلی با سرعت بالایی شروع به چرخش می کند تا آب باقیمانده را خارج کند.

توصیه

با توجه به قطعات زیاد موجود در ماشین لباسشویی و همینطور پیچیدگی آنها ، احتمال ایجاد اشکال در این دستگاه بسیار زیاد است . به طور مثال اگر ورودی آب به درستی متصل نشود، دستگاه به درستی کار نمی کند . اگر به طور کامل به تعمیرات ماشین لباسشویی مسلط نیستید ، بهتر است با یک متخصص تماس بگیرید، در غیر این صورت ممکن است ضمانت دستگاه خود را ساقط و یا به ماشنی لباسشویی خود آسیبی وارد کنید که غیر قابل تعمیر شود .

با این حال، اگر ماشین لباسشویی شما قادر به شستشوی کامل لباس ها نمی باشد ، نیاز است که در ابتدا از انتخاب درست برنامه شستشو اطمینان حاصل کنید در مرحله بعدی مواد شستشوی خود را اصلاح یا تغییر دهید . در نهایت مطمئن شوید که ماشین لباسشویی خود را در دوره های منظم جرمگیری کرده باشید. در هر مرحله و در صورت نیاز به یک مشاور کار بلد روی ما حساب کنید و با مشاورین ما تماس حاصل نمایید و در صورت نیاز تعمیرات ماشین لباسشویی خود را به ما بسپارید.

نوشتهٔ پیشین
نظافت ماشین ظرفشویی
نوشتهٔ بعدی
راهنمای خرابی ماشین لباسشویی

در صورت نیاز به سرویسکار کافیه روی کلید زیر کلیک کنید و اطلاعات مورد نیاز ثبت نمایید.

اصفهان خیابان شهیدان غربی بین کوچه 37 و 39

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.