قطعات ماشین ظرفشویی
قطعات ماشین ظرفشویی

قطعات ماشین ظرفشویی

آیا از خود پرسیده اید که در داخل چه می گذرد ، از چه قطعاتی تشکیل شده و هر قسمت چگونه کار می کند؟ از این راهنما استفاده کنید تا بدانید قطعات متداول ماشین ظرفشویی چیست، کجا قرار دارند، چگونه تشخیص دهید که آیا قطعات ماشین ظرفشویی شما نیاز به تعویض دارند یا چه زمانی ، زمان تماس با سرویسکار است.

ماشین ظرفشویی از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

1. المنت حرارتی

المنت حرارتی که در پایین ترین سطح وان (لگنچه) ماشین ظرفشویی قرار دارد، وظیفه بالا بردن دمای آب در طول چرخه شستشو و دمای هوا در طول چرخه خشک کردن را بر عهده دارد.  

2. جاپودری (محفظه مواد شوینده) و روغن جلا

جاپودری یا جاقرصی جایی است که مواد شوینده ظروف و مواد شوینده قبل از شروع یک چرخه ذخیره می شوند. یک ظرف نسبتا کوچک مستطیلی شکل با یک در و محفظه روغن جلا (کمک آبکشی) جداگانه، معمولاً در داخل درب ماشین ظرفشویی قرار دارد. جا پودری مواد شوینده را در زمان مناسب در طول یک برنامه شستشو آزاد می کند.

جا قرصی ( dispenser ) شما هر از چند گاهی نیاز به تمیز کردن دارد، زیرا تجمع مواد شوینده می تواند مانع از کارکرد صحیح دستگاه شود. مواد شوینده رسوب شده را با استفاده از یک پارچه مرطوب پاک کنید تا باقیمانده از آن باقی نماند. 

 3. کنترل پنل

دیسپلی یا پنل که در بالا یا جلوی درب ماشین ظرفشویی قرار دارد ، برنامه شستشو و آپشن های ماشین ظرفشویی را از اینجا انتخاب می کنید. همچنین ممکن است پیام‌های خطا روی این پنل نمایش داده شود که به عیب‌یابی دستگاهی که به درستی کار نمی کند ، کمک می‌کند. 

 4. قفسه ها

اکثر ماشین‌های ظرفشویی دارای دو یا سه قفسه هستند، قفسه ها دارای قلاب هایی هستند که تمام اقلام شما را در طول چرخه شستشو و خشک کردن به طور ایمن نگه می دارند. 
 
نکته بارگیری: با چیدمان صحیح ماشین ظرفشویی، اطمینان حاصل کنید که ظروف شما در اولین بار تمیز بیرون می آیند. مطمئن نیستید چه چیزی کجا می رود؟ به نحوه صحیح بارگیری ماشین ظرفشویی خود دقت کنید .

5. سبد نقره جات ( جا قاشقی)

اکثر مدل های ماشین ظرفشویی دارای یک سبد قاشق چنگال متحرک برای کارد و چنگال های روزمره هستند که در قفسه پایینی قرار می گیرند. اگر نیاز دارید برای وسایل بزرگ جا باز کنید، می توانید آن را جابجا یا خارج دهید. 

 6. بازوهای اسپری (آبفشان)

در یک ماشین ظرفشویی معمولی دو بازوی شستشوی چرخان وجود دارد و برخی از مدل های جدیدتر ممکن است دارای بازوی سقفی سوم باشند. یکی در زیر قفسه بالایی قرار دارد و آب را روی ظروف در قفسه بالایی می‌پاشد و دسته دوم زیر قفسه پایینی قرار دارد. هر دو زمانی فعال می شوند که آب توسط پمپ به بازوها فرستاده می شود. 
نکته تمیز کردن: استفاده منظم از  جرمگیر ماشین ظرفشویی می  تواند به حفظ قطعات ماشین ظرفشویی مانند بازوهای اسپری عاری از تجمع مواد معدنی و مواد زائد کمک کند.

 7. قفل درب (میکرو سوئیچ)

قفل درب همان چیزی است که درب ماشین ظرفشویی را محکم می کند. ضامن که در زیر پوشش پلاستیکی درب داخلی قرار دارد، همان چیزی است که سوئیچ ایمنی را می چرخاند و به ماشین ظرفشویی می گوید که درب بسته است تا برنامه شروع شود. 

8. شیر ورودی آب

شیر ورودی در داخل ماشین ظرفشویی قرار دارد و برای کنترل میزان آب مصرفی در یک چرخه باز و بسته می شود. اگر ماشین ظرفشویی شما آب نمی گیرد این قسمت را بررسی کنید .

 9. جت پمپ 

پمپ گردش آب را از طریق بازوهای اسپری وارد وان ماشین ظرفشویی می کند، در حالی که موتور با افزایش فشار آب، حرکت چرخشی را فراهم می کند.

10. سیستم فیلتراسیون و تخلیه آب

فیلتر ماشین ظرفشویی شما معمولا در گوشه پایین وان، زیر قفسه پایینی قرار دارد. این فیلتر به محافظت از پمپ در برابر گرفتگی  با ذرات بزرگ غذا و همچنین فیلتر کردن آب کثیف کمک می کند. آبی که به درستی تخلیه نمی شود یا ظروف کثیف معمولاً نشانه هایی هستند که ممکن است نیاز به تمیز کردن فیلتر خود داشته باشید .

آیا زمان تعویض قطعات ماشین ظرفشویی فرا رسیده است؟

برای اینکه ماشین ظرفشویی شما بهترین عملکرد را داشته باشد، لازم است هر از گاهی قطعات را تعویض کنید. اگر ماشین ظرفشویی شما شروع به نمایش پیام های خطا می کند، راه اندازی نمی شود، تخلیه نمی شود یا ظروف شما را به درستی تمیز نمی کند، ممکن است زمان تعویض قطعات ماشین ظرفشویی فرا رسیده باشد.
 
برای جلوگیری از عملکرد نادرست دستگاه یا ایجاد آسیبی که ممکن است توسط ضمانت سازنده شما پوشش داده نشود، توصیه می شود فقط از قطعات مشخص شده کارخانه برای مدل خاص ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید.

آیا می توانم قطعات ماشین ظرفشویی را خودم تعویض کنم؟

تعویض هر قطعه از ماشین ظرفشویی درجات مختلفی از سختی و مهارت مورد نیاز جهت تعویض و نصب دارد. تعویض یک قطعه توسط خودتان یا برقراری تماس با خدمات به سطح تجربه شما در تعمیرات و ملاحظات ایمنی بستگی دارد. صدمات یا عیوب ناشی از تعمیرات نادرست انجام شده توسط افرادی غیر از تکنسین های مجاز خدمات ممکن است تحت پوشش ضمانت محصول شما قرار نگیرد.

نوشتهٔ پیشین
سوالات متداول ماشین ظرفشویی
نوشتهٔ بعدی
نظافت ماشین ظرفشویی

در صورت نیاز به سرویسکار کافیه روی کلید زیر کلیک کنید و اطلاعات مورد نیاز ثبت نمایید.

اصفهان خیابان شهیدان غربی بین کوچه 37 و 39

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.