راهنمای خرابی ماشین لباسشویی

مانند تمام لوازم خانگی دیگر،  مجموعه‌ای از عوامل وجود دارد که ممکن است در ماشین لباسشویی شما ایراد ایجاد کند و شما را در راه تمیز کردن لباس‌های خود تنها بگذارد. از نشتی آب روی زمین گرفته تا پارگی‌هایی که به طور مرموزی در لباس‌های مورد علاقه شما ظاهر می‌شوند، مشکلات ماشین لباسشویی می‌تواند یکی از نا امید کننده‌ترین آنها باشد. شما با استفاده از راهنمای خرابی ماشین لباسشویی می‌توانید ایراد را قبل از حضور تکنسین حدس بزنید.

آنچه در این مقاله خواهید دید نمایش

اغلب، این مشکلات تنها در صورتی بدتر می‌شوند که فوراً تعمیر نشوند، بنابراین با استفاده از راهنمای ما در مورد مشکلات رایج ماشین لباسشویی و راه‌حل‌های مؤثر، مطمئن شوید که مشکلات ماشین لباسشویی را فوراً تشخیص داده و عیب‌یابی کنید. در صورتیکه به یک تعمیرکار باتجربه لباسشویی در اصفهان نیاز دارید با پارس سرویس تماس بگیرید.

مشکلات رایج ماشین لباسشویی

دلیل خرابی ماشین لباسشویی

قبل از کنکاش برای تشخیص عیب ماشین لباسشویی ، ارزشش را دارد که چند دقیقه مقاله قطعات ماشین لباسشویی را مطالعه کنید و با اجزای داخلی و مکان آنها آشنا شوید. این به عیب یابی و تعمیر کمک خواهد کرد.

چرا لباسشویی روشن نمیشه

چرا ماشین لباسشویی من روشن نمی‌شود؟

وقتی ماشین لباسشویی خود را روشن می‌کنید هیچ کاری نمی‌کند ! احتمالات زیادی وجود دارد که باید بررسی شود .

اغلب این مشکل به راحتی بدون هیچ هزینه ای یا با تعویض یک قطعه ارزان قیمت برطرف می‌شود.

برق ماشین لباسشویی را بررسی کنید ( از این قسمت به راحتی نگذرید)

به یاد داشته باشید که برق هر واحد خانگی از جعبه فیوز شروع می‌شود. مطمئن شوید که فیوز از جعبه خاموش نشده است .

بعد، سوکت دوشاخه را بررسی کنید . بهترین راه برای تأیید عدم وجود ایراد در پریز برق این است که یک وسیله برقی دیگر مانند کتری برقی را وصل کنید تا ببینید آیا آنطور که باید می‌جوشد یا خیر. در صورتی که دوشاخه برق دستگاه شما نیاز به تبدیل دارد ، آن را نیز بررسی کنید . برخی از دوشاخه ها نیز دارای فیوز هستند.

در مرحله بعدی باید مطمئن شوید که کابل برق دستگاه ایرادی ندارد.

قطعات احتمالی معیوب که باعث روشن نشدن ماشین لباسشویی می‌شود

قفل درب : در برخی از ماشن‌های لباسشویی اگر میکروسوئیچ معیوب باشد، ماشین لباسشویی روشن نمی‌شوند.
سوئیچ روشن/خاموش: ممکن است کلید روشن/خاموش معیوب باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.
برد تغذیه یا برد دستگاه: یک برد معیوب می‌تواند از روشن شدن ماشین لباسشویی شما جلوگیری کند . البته این مورد باید حتما توسط یک تکنسین مجرب بررسی شود.
نویز گیر : معمولاً در نقطه ای قرار دارد که سیم برق وارد ماشین لباسشویی می‌شود. و برای از بین بردن تداخل بین وسایل الکتریکی طراحی شده است. اگر نویزگیر خراب باشد و یا نوسانی را حس کند، ماشین لباسشویی شما اصلا کار نخواهد کرد.

قطعات مختلف لباسشویی

چرا سبد ماشین لباسشویی نمی‌چرخد؟

اگر درام ماشین لباسشویی شما نمی‌چرخد، اولین چیزی که باید بررسی کنید این است که میکروسوئیچ در یا درب آن معیوب نشده باشد.

این میکروسوئیچ مکانیسم قفل درب را کنترل می‌کند و اگر ماشین لباسشویی نتواند درب را به درستی قفل کند از کارکردن آن جلوگیری می‌کند. ممکن است در طول زمان در اثر استفاده مکرر شکسته شود یا در اثر نیروی بیش از حد آسیب ببیند.

در مرحله بعد باید اندازه بار موجود در ماشین لباسشویی را بررسی کنید. لباس‌های خیلی کم در ماشین لباسشویی می‌تواند به همان اندازه که تعداد زیادی لباس مشکل ساز باشد. باید مقدار مناسبی لباس وجود داشته باشد تا تعادل در درام ایجاد شود.

تسمه ماشین لباسشویی را چک کنید. این امکان وجود دارد که تسمه ماشین لباسشویی از موتور یا پولی جدا شده باشد .
احتمال اشکال در موتور ماشین لباسشویی شما وجود دارد، البته این ایراد می‌تواند در حد ذغال‌های آن باشد که می بایستی بررسی گردد.

درام یا سبد ماشین لباسشویی

قطعات احتمالی معیوب که باعث می‌شود ماشین لباسشویی نچرخد یا نچرخد

تسمه: همانطور که در بالا ذکر شد، اگر درام ماشین لباسشویی با دست بسیار آزادانه بچرخد، احتمالاً تسمه دلیل مشکل است.
ذغال موتور : ذغال ها در تماس دائمی با قسمت متحرک موتور هستند، بنابراین به مرور زمان فرسوده می شوند و در نهایت نیاز به تعویض خواهند داشت.
برد کنترل: باید به دنبال خدمات یک متخصص آموزش دیده تعمیر لوازم خانگی باشید.
موتور معیوب: ایرادات موتور غیر معمول است، با این حال رخ می دهد. در صورت مشکوک بودن، باید به دنبال خدمات یک متخصص آموزش دیده تعمیر لوازم خانگی باشید.

چرا ماشین لباسشویی من نشتی دارد؟

نشتی ماشین لباسشویی یکی از ترسناک ترین عیب هاست، به خصوص اگر در یک ساختمان آپارتمانی زندگی می‌کنید که در آن هر بار که از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید ممکن است در معرض روان شدن آب در آپارتمان قرار بگیرید.

هنگامی که متوجه نشتی از ماشین لباسشویی خود شدید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آن را خاموش کنید و شروع به بررسی اتصالات لوله و شلنگ کنید. شیلنگ‌های تخلیه و ورودی آب در پشت دستگاه باید کاملاً محکم شده باشند و لوله تخلیه باید به درستی در لوله فاضلاب خانگی محکم شود.

چرا لباسشویی آب ریزی دارد

لوله تخلیه ماشین لباسشویی مسدود شده است؟

مشکل رایجی در مناطقی که آب سخت دارند وجود دارد و آن مسدود شدن لوله های فاضلاب و برگشت آب از آن و سر ریز شدن است .
جاپودری را بررسی کنید: تجمع پودر شوینده در جنتی که از مخزن صابون به دیگ می‌رود، در نهایت باعث انسداد می‌شود و آب از کشوی جاپودری سرازیر می‌شود.
درب ماشین لباسشویی را چک کنید: محل مشترک برای نشتی درب ماشین لباسشویی است. اگر به نظر می‌رسد که آب از در می آید، مهر و موم درب را برای علائم آسیب یا از بین رفتن بررسی کنید.

چرا ماشین لباسشویی من بوی بدی می‌دهد؟

محتمل‌ترین علت بوی بد ماشین لباسشویی رشد بیش از حد باکتری است که معمولاً در اثر کپک یا تجمع پرز و مواد شوینده ایجاد می‌شود.

کپک در مکان‌های گرم و مرطوب رشد می‌کند، و باقی‌مانده مواد شوینده یا پرزهایی که می‌توانند در طول زمان ایجاد شوند، می‌توانند مکان مناسبی برای شروع رشد آن باشند. این ذرات معمولاً در فیلتر تخلیه ، لا به لای  لاستیک درب ، پشت سبد ( درام) یا کشوی مواد شوینده ( جاپودری ) قرار دارند، بنابراین ابتدا این مکان ها را بررسی کنید.

به طور منظم فیلتر تخلیه، لاستیک درب و جاپودری را نظافت و خشک نمایید . البته می توانید از مواد جرمگیر نیز استفاده نمایید و با یک برنامه یک ساعته و در دمای بالا دستگاه را جرمگیری کنید. این کار هر گونه باکتری انباشته شده را از بین می‌برد و به خنثی کردن هرگونه بوی بد کمک می‌کند.

چرا ماشین لباسشویی من بوی بدی می دهد

چرا ماشین لباسشویی من می‌لرزد؟

ماشین لباسشویی که دائماً تکان می‌خورد می‌تواند به کف‌ و کابینت آشپزخانه آسیب برساند. البته این سر و صدا ها میتواند رها شدن برخی از قطعات در داخل دستگاه باشد و احتمال دارد به اجزای داخلی آسیب برساند.

اگر ماشین لباسشویی شما مشکل لرزش دارد، بررسی کنید که آیا لباس‌ها بین درب گیر کرده یا در یک طرف درام انباشته شده‌اند. اگرچه انتظار دارید که چرخش ماشین لباسشویی بار ناهمواری را توزیع کند، اما این می‌تواند دلیل لرزش بیش از حد، تکان خوردن یا «راه رفتن» باشد.

اگر توزیع نابرابر لباس در درام باعث لرزش ماشین لباسشویی شما نمی‌شوند، ممکن است پایه ها تنظیم نباشند. اگر یکی از پایه‌ها را گم کرده‌اید، می‌توانید پایه‌های جایگزین بخرید، یا اگر ناهماهنگ هستند، می‌توانید به راحتی آن‌ها را خودتان تنظیم کنید. البته پایه های دستگاه مصرفی می‌باشد و نیاز است که هر چند سال یکبار تعویض گردد.

در صورتیکه به دنبال یک تعمیرکار لباسشویی ال جی در اصفهان هستید با مجموعه پارس سرویس تماس بگیرید.

چرا ماشین لباسشویی من آبگیری نمی‌کند؟

این عیب ممکن است شبیه به قسمت بالا، «چرا ماشین لباسشویی من روشن نمی‌شود» ظاهر شود.

شیلنگ/های ورودی ماشین لباسشویی را بررسی کنید، شایع ترین علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی، پیچ خوردگی شیلنگ های ورودی است .
شیرهای آب (لوله کشی) را بررسی کنید، بررسی کنید که شیرهای آب باز هستند. اگر مشکوک به مشکل در منبع ورودی آب خود هستید، شیرهای آب را ببندید و شیلنگ های ورودی را از ماشین لباسشویی جدا کنید. شیلنگ های ورودی را در یک سطل قرار دهید و سپس شیرهای آب را باز کنید.
فیلترهای شیر ورودی ماشین لباسشویی را بررسی کنید

قطعات احتمالی معیوب که باعث آبگیری نکردن ماشین لباسشویی می‌شود

شیلنگ ورودی (به احتمال زیاد خطا)
شیرهای ورودی

چرا ماشین لباسشویی من وقتی خاموش است پر از آب می‌شود؟

این خطا می‌تواند فاجعه بار باشد و نیاز به توجه فوری دارد. اگر خوش شانس باشید زود آن را خواهید دید. مشکل از شیر برقی ماشین لباسشویی است و شما باید آن را در اسرع وقت تعویض کنید. در زمان انتظار برای تعویض قطعه، در زمانی که ماشین لباسشویی در حال استفاده نیست، شیرها را ببندید.

چرا ماشین لباسشویی من سر و صدا می‌کند؟

صدای خراشیده شدن، صدای ضربه یا صدای متناوب باشد، بهتر است زودتر مشکل را بررسی و تعمیر کنید. بی اهمیت بودن به صدای لباسشویی می تواند منجر به ایجاد مشکل بسیار بزرگتری شود.

صدای پمپ ماشین لباسشویی شما

صدایی که از ناحیه پمپ ماشین لباسشویی شما می آید معمولاً به این معنی است که یک جسم خارجی مانند یک سکه از سیستم عبور کرده و در فیلتر گیر می کند. اکثر پمپ های نصب شده بر روی ماشین لباسشویی در سال های اخیر جزء جدایی ناپذیر محفظه فیلتر هستند (توجه داشته باشید: برخی از ماشین های لباسشویی اصلا فیلتر ندارند). اجسام خارجی کوچک می توانند با سر خوردن از شکاف بین وان بیرونی و درام چرخان وارد فیلتر شوند. اقلامی مانند سنگریزه، سکه و پیچ یا میخ کوچک و …

این اقلام می‌توانند از فیلتر به محفظه پمپ عبور کنند و با برخورد با پروانه پمپ، صدای تق تق بلندی ایجاد می‌کند.

پروانه پمپ با سرعت فوق العاده ای می چرخد ​​تا آب را از ماشین لباسشویی شما خارج کند. در نتیجه به این جسم کوچک فشار وارد می شود. پروانه همچنین باید با بیرون راندن قطعات کوچک زباله همراه با آب مقابله کند. و برخورد قطعات سفت موجب شکستن یا خرابی پمپ شما میشود و شما متحمل هزینه قطعه و اجرت تعمیرکار خواهید شد.

سر و صدا از ناحیه درام ماشین لباسشویی

صدایی شبیه به موتور هواپیما یا هو هو از درام در طول چرخه های شستشو و چرخش معمولاً نشان می‌دهد که بلبرینگ‌های درام فرسوده شده‌اند. برای بررسی، درام را به جلو و عقب بچرخانید. حرکت باید صاف و آسان با مقاومت یا نویز بسیار کم باشد. اگر می توانید صدای ساییده شدن را بشنوید، این تاییدی است که بلبرینگ های ماشین لباسشویی شما واقعا فرسوده شده‌اند.

اگر مشکوک هستید که بلبرینگ درام مشکل دارد، یک راه سریع دیگر برای مشخص شدن آن وجود دارد، درب پشت دستگاه را باز کنید، اگر پشت دیگ از ناحیه مرکز نشتی آب زنگ زده مشاهده می‌کنید قطعا کاسه نمد داخل دیگ نشتی داشته است و آب به بلبرینگ دستگاه نفوذ کرده و آن را خراب نموده است.

شفت درام

درام چرخان توسط قطعه‌ای به نام شفت یا سه نظام  که از سه بازوی آلیاژی فلزی و یک محور فولادی تشکیل شده است در موقعیت خود نگه داشته می شود که از طریق بلبرینگ‌های درام بیرون زده و درام را قادر به چرخش می‌کند.

شکستگی درام به صورت ناگهانی است و بعد از صدای شدید دستگاه استفاده از آن کاملا خطرناک است. برای بررسی شکستگی شفت کافی است سبد یا درام را به بالا و پایین فشار دهید در صورت حرکت، شکستگی حتمی است.

نشانه بعدی این است در زمان چرخاندن سبد به صورت لنگ بچرخد و یا به لاستیک درب گیر کند.

جسم خارجی بین سبد و وان گیر کرده است

صدای دیگری که غیرمعمول نیست، یک سکه یا یک جسم خارجی دیگر است که بین وان بیرونی و درام قرار دارد. صدای غیرعادی احتمالاً در طول چرخه چرخش زمانی که آب به زور از لباس خارج می‌شود و جسم خارجی را شلاق می‌زند شنیده می‌شود. سیم های سوتین مورد جز بیشترین احتمال در این اتفاق هستند! با گذشت زمان آنها از لباس خارج می‌شوند و به راحتی از سوراخ های درام به داخل دیگ لباسشویی حرکت می‌کنند . آنها با خراشیدن در برابر درام چرخان، یک جغجغه ریز متمایز ایجاد می‌کنند.

صدای موتور

بلبرینگ‌های موتور فرسوده در حالی که احتمال کمتری وجود دارد. جداسازی آنها برای گوش های آموزش ندیده دشوارتر است زیرا صدا متمایز است.

اگر ساییدگی محسوسی از بلبرینگ های موتور وجود داشته باشد، می‌توان با برداشتن پانل پشتی و برداشتن تسمه از روی قرقره‌های موتور/درام، بین این صدا یا صدای بلبرینگ درام تمایز قائل شد. درام را بچرخانید تا ببینید آیا صدایی که نشان دهنده فرسودگی یاتاقان ها است یا نه، اکنون قرقره موتور را برای هر گونه نشانه ای از سایش و سر و صدا بچرخانید.

صدای ماشین لباسشویی متفرقه
وزنه های تعادل

در صورتی که صدای ضربه از ماشین لباسشویی شما به گوش می‌رسد و در زیر آن نیز پودر سیمان مشاده کردید. به احتمال زیاد وزنه های تعادل دیگ لباسشویی به صورت محکم بسته نشده است، در این صورت بلافاصله برنامه شستشو را متوقف نموده و با یک سرویسکار مجرب تماس بگیرید .

در اغلب ماشین‌های  لباسشویی موجود در بازا دو یا سه وزنه تعادل سیمانی وجود دارد . که وظیفه تعادل بخشیدن به دیگ لباسشویی را بر عهده دارند. در صورت شکستن یا رها شدن این وزنه ها تکان های شدیدی در لباسشویی مشاهده خواهید کرد.
آسیب به هر یک از وزنه‌های تعادل می‌تواند باعث آسیب شدید شود، وزنه‌های وان سنگین هستند و اگر شل یا ترک بخورند، در طول چرخه چرخش از وان جدا می‌شوند و معمولاً براکت‌های آن‌ها را از بین می‌برند و دستگاه شما را غیرقابل تعمیر می‌کنند.

 

پیچ های انتقال باز نشده است

در صورتی که دستگاه شما به تازگی نصب شده است و تکان های شدیدی دارد، به احتمال فراوان پیچ های حمل و نقل پشت لباسشویی باز نشده است. پس بدون تلف کردن زمان این مورد را بررسی نمایید.

امیدواریم راهنمای خرابی ماشین لباسشویی بتواند در پیشگیری مشکلات رایج ماشین لباسشویی شما کمک کند و شما را در صرفه جویی در هزینه ها همراهی کرده باشیم.

پیچ های حمل و نقل ماشین لباسشویی
 
نوشتهٔ پیشین
قطعات ماشین لباسشویی
نوشتهٔ بعدی
ارورهای ماشین لباسشویی دوو – اسنوا

در صورت نیاز به سرویسکار کافیه روی کلید زیر کلیک کنید و اطلاعات مورد نیاز ثبت نمایید.

اصفهان خیابان شهیدان غربی بین کوچه 37 و 39

2 دیدگاه. پیغام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.