ارور ماشین لباسشویی بوش

ارورهای ماشین لباسشویی بوش
ارورهای ماشین لباسشویی بوش

ارور ماشین لباسشویی بوش

آنچه در این مقاله خواهید دید نمایش

ارورهای ماشین لباسشویی بوش ( BOSCH ) معمولا به صورت یک کد به همراه یک عدد دو رقمی نمایش داده می شود و هر عدد بیانگر یک ایراد در لباسشویی می باشد. در زیر به بررسی ارورها به نظم عددی خواهیم پرداخت. در لباسشویی های بوش حروف انگلیسی E و F در ارور های دستگاه نمایش میدهد که تفاوتی در نوع ارور ایجاد نمی کند.

 

6 ارور پر تکرار ماشین لباسشویی بوش
6 ارور پر تکرار ماشین لباسشویی بوش

6 ارور پر تکرار ماشین لباسشویی بوش

ارور E01 یا F01 در ماشین لباسشویی بوش

ورود آب به لباس‌شویی مشکل دارد. این مشکل ممکن است مربوط به شیر ورودی باشد. مطمئن شوید که شیر ورودی کاملا باز است. به‌علاوه ممکن است لوله‌های ورودی آب یا فیلتر آب مسدود شده باشند.

ارور E02 یا F02

هیتر یا المنت ماشین لباس‌شویی درست کار نمی‌کند یا در مدار قرار نمی‌گیرد. به همین دلیل آب در ماشین گرم نمی‌شود.

ارور E03 یا F03

ماشین نمی‌تواند مرحلهٔ آب‌کشی را درست انجام دهد. ممکن است فشار آب کم باشد. شاید هم حسگر و پمپ تخلیه درست کار نمی‌کنند.

ارور E04  یا F04

موتور لباس‌شویی مشکل دارد.

ارور E05 یا F05

موتور لباس‌شویی درست کار نمی‌کند. به محض مشاهدهٔ این پیغام خطا، لباس‌شویی را خاموش کنید.

ارور E06 یا F06

به احتمال بسیار زیاد مدار ترمیستور (حسگر حرارتی NTC) اتصال کوتاه شده است.

ارور E07 یا  F07

این پیغام خطا هم مربوط به حسگر حرارتی NTC است و باید خود حسگر و مدار آن بررسی شود.

ارور E08 یا F08

درب لباس‌شویی درست بسته نشده. اگر از بسته بودن درب مطمئنید و باز هم ماشین این پیغام خطا را نشان می‌دهد، ممکن است اشکال از میکروسوییچ درب باشد.

ارور E09 یا F09

دما بیش از حد بالا رفته است. ممکن است مشکل از حسگر دما باشد یا عملکرد سیستم گرمکن (هیتر) مشکل داشته باشد.

ارور E10  یا F10

به احتمال بسیار زیاد اتصالات برقی لباس‌شویی مشکل دارد و حتما باید این اتصالات را بررسی کرد.

ارور E11 یا F11

دما بیش از حد بالا رفته است. ممکن است حسگر NTC مشکل داشته باشد. شاید هم مشکل از برد الکترونیکی لباس‌شویی است.

ارور E12 یا F12

در بخشی از مدار برقی لباس‌شویی اتصال کوتاه رخ داده و به همین دلیل ماشین درست کار نمی‌کند.

ارور E13 یا F13

ولتا‌ژ برق ورودی لباس‌شویی بیش از حد بالاست.

ارور E14 یا F14

ولتا‌ژ برق ورودی لباس‌شویی بیش از پایین است.

ارور E15 یا F15

به احتمال زیاد اشکال مربوط به موتور لباس‌شویی است.

ارور E16 یا F16 ماشین لباسشویی بوش

درب لباس‌شویی درست بسته نشده. درب را کامل ببندید. اگر مشکل برطرف نشد، احتمالا به این دلیل است که میکروسوییچ درب درست عمل نمی‌کند.

ارور E17 یا F17

آبگیری ماشین بیش از حد طول کشیده است. در واقع، ورود آب به لباس‌شویی مشکل دارد. ممکن است شیر آب ورودی بسته باشد یا فشار آب ورودی بسیار پایین باشد. اگر از باز بودن شیر آب و فشار آب ورودی اطمینان دارید و پیغام خطا همچنان برقرار است، احتمالا یا لوله‌های ورودی مسدود شده‌اند یا شیربرقی کنترل ورودی آب (آکوااستاپ) درست عمل نمی‌کند. ارور شماره 17 و 18 جز ارورهایی است که برای عیب یابی دقیق حتما می بایست کارشناسان بوش از نزدیک دستگاه را بررسی و عیب یابی نمایند. برای عیب یابی رایگان دستگاه توسط تکنسین های اصلی بوش به صفحه تعمیر لباسشویی بوش مراجعه نمایید.

ارور E18 یا F18

آب لباس‌شویی تخلیه نمی‌شود. اگر به هر دلیلی راه خروج آب بسته باشد، این پیغام خطا نمایش داده می‌شود. ممکن است لوله‌های فاضلاب مسدود باشد، یا اینکه جسمی یا لباسی لوله‌های تخلیهٔ ماشین را مسدود کرده باشد. شاید هم فیلتر پمپ تخلیه گرفته باشد. البته اگر از کارکرد پمپ تخلیه حدود ۵ تا ۷ سال می‌گذرد، به احتمال قوی پمپ سوخته است. ارور شماره 17 و 18 جز ارورهایی است که برای عیب یابی دقیق حتما می بایست کارشناسان بوش از نزدیک دستگاه را بررسی و عیب یابی نمایند. برای عیب یابی رایگان دستگاه توسط تکنسین های اصلی بوش به صفحه تعمیر لباسشویی بوش مراجعه نمایید.

ارور E19 یا F19

آب در لباس‌شویی گرم نمی‌شود. المنت یا هیتر ماشین وظیفهٔ گرم کردن آب را بر عهده دارد. بنابراین، گرم نشدن آب به معنای مشکل در عملکرد المنت است. ممکن است ولتاژ ضعیف باشد و برق کافی به المنت نرسد. شاید هم المنت آسیب دیده یا سوخته و باید تعویض شود. احتمال دیگر این است که ترموستات و حسگرهای حرارتی درست کار نمی‌کنند. گاهی هم پیش می‌آید که پرز و الیاف البسه المنت را می‌پوشانند و مانع انتقال گرما به آب می‌شوند. یک احتمال دیگر هم این است که برد دستگاه مشکل دارد و دستور گرم کردن آب را نمی‌دهد.

ارور E20 یا F20

سیستم حرارتی لباس‌شویی مشکل دارد که ممکن است عوامل مختلفی داشته باشد. نخستین کاری که باید انجام دهید این است که لباس‌شویی را خاموش و روشن کنید. اگر خطا برطرف نشد، احتمالا ترمیستور دستگاه (حسگر حرارتی NTC) مشکل دارد. شاید هم المنت درست کار نمی‌کند.

ارور E21 یا F21

این ارور در ماشین لباسشویی بوش می تواند به علت اشکال در نرم افزار دستگاه باشد . اگر مشکل از موتور باشد، معمولا به علت استفاده بی‌وقفه و کار بیش از حد توان لباس‌شویی است. گاهی ممکن است مشکل حادی در کار نباشد و صرفا با تعویض زغال موتور رفع شود. گاهی هم این پیغام می‌تواند به معنای آسیب جدی موتور یا سوختن کامل آن باشد. در مواردی هم لازم است علاوه بر تعمیر یا تعویض موتور، نرم‌افزار برد الکترونیکی لباس‌شویی به‌روز شود یا حتی برد الکترونیکی تعمیر شود. در بعضی مواقع ریست کردن برد موجب رفع ارور می گردد.

ارور E23 یا F23

معمولا لباس‌شویی هنگام نمایش این پیغام بسیار رایج، یکسره کار می‌کند و خاموش نمی‌شود. برای خاموش کردن ماشین باید دوشاخهٔ آن را از برق بکشید. شیر آب ورودی را بررسی کنید و از باز بودن آن مطمئن شوید. اگر مشکل از شیر آب نباشد، به احتمال زیاد سیستم ایمنی لباس‌شویی اجازه باز شدن درب را نمی‌دهد. معمولا در چنین شرایطی، مشکل مربوط به سیستم نشتی‌یاب یا شیربرقی کنترل آب ورودی (آکوااستاپ) است. یعنی یا لباس‌شویی نشتی دارد و شیربرقی وارد عمل شده و جلوی ورود آب را می‌گیرد، یا اینکه شیربرقی خراب شده و بی‌مورد عمل کرده است. گاهی هم ممکن است مشکل از میکروسوییچ شناور پایین لباس‌شویی باشد.

ارور E25 یا F25

نمایش این پیغام به این معنی است که به احتمال زیاد حسگر کف دیگ یا آکوا سنسور مشکل دارد. آکوا سنسور، درواقع، تشخیص می‌دهد که آب خروجی تا چه اندازه کدر یا شفاف است. این سنسور در هر مرحله از تخلیهٔ آب، می‌تواند تشخیص دهد که لباس‌ها در ماشین به اندازهٔ کافی شسته شده‌اند یا خیر.

ارور E26 یا F26

لباس‌شویی معمولا زمانی این پیغام را می‌دهد که بیش از حد لازم آب وارد دیگ شده باشد. علتش به احتمال بسیار زیاد این است که هیدروستات درست کار نمی‌کند. کار هیدروستات در واقع تشخیص و کنترل میزان آب لازم در دیگ لباس‌شویی است. مهم‌ترین علت کار نکردن هیدروستات تنظیم نبودن ولتاژ ورودی به آن است. این ولتاژ باید بین 0.5 تا 3.5 ولت باشد.

ارور E27 یا F27

این پیغام نیز نشان می‌دهد هیدروستات درست کار نمی‌کند. اما علتش به احتمال زیاد گرفتگی شیلنگ هیدروستات است که معمولا در زیر دیگ لباس‌شویی قرار دارد. هیدروستات از طریق اندازه‌گیری فشار هوای بالای آب درون دیگ، میزان سطح آب را می‌سنجد و کنترل می‌کند. اگر شیلنگ مسدود شده باشد، هوا به هیدروستات نمی‌رسد و نمی‌تواند فشارش را اندازه بگیرید.

ارور E28 یا  F28

برای حسگر شدت جریان آب مشکلی پیش آمده. معمولا این پیغام نشان می‌دهد که حسگر جریان خراب شده یا شکسته. با تعویض حسگر معیوب، مشکل برطرف خوهد شد.

ارور E29 یا F29

این پیغام معمولا به معنای بروز مشکل در ورود آب به لباس‌شویی است. بنابر این ابتدا شیر ورودی آب را بررسی نمایید. احتمال دارد شیر آب کمی یا کاملا بسته باشد. در مرحله بعد شیلنگ آب را بررسی نمایید. احتمال این وجود دارد که شیلنگ پیچ خوردگی داشته باشد. احتمال خرابی شیر برقی یا آکو استاپ نیز وجود دارد.

ارور E31 یا F31

هنگام بروز عیب‌های مختلفی ممکن است این پیغام را مشاهده کنید. به طور کلی، می‌توان گفت دو عامل اصلی باعث نمایش این پیغام می‌شود. مشکل تخلیه آب و مشکل در عملکرد هیدروستات. اگر پمپ تخلیه درست کار نکند یا شیلنگ خروجی مسدود باشد، لباس‌شویی این پیغام را نمایش می‌دهد. این ایراد می تواند از هیدروستات و یا شیلنگ آن خراب یا گرفته است.

ارور E32 یا F32

مقدار لباسی که داخل لباس‌شویی قرار دارد کم‌تر یا بیش‌تر از حد لازم است. این مشکل بیش‌تر در مرحلهٔ خشک کردن بروز می‌کند. برای رفع این مشکل لباس‌شویی را خاموش کنید و کم یا زیاد بودن لباس‌های داخل آن را میزان کنید.

ارور E34 یا F34

درب درست بسته نشده یا سیستم ایمنی درب درست عمل نمی‌کند. اگر درب را درست و کامل بسته‌اید و همچنان لباس‌شویی این پیغام را نمایش می‌دهد، احتمالا میکروسوییچ درب درست کار نمی‌کند.

ارور E35 یا F35

قفل درب باز نمی‌شود. ممکن است قفل خراب شده باشد یا میکروسوییچ درب درست کار نکند.

ارور E36 یا F36

به احتمال زیاد میکروسوئیچ درست عمل نمی‌کند و باید بررسی شود که سالم است یا نه. شاید هم مشکل از سیم‌کشی یا سوکت میکروسوییچ باشد.

ارور E37 یا F37

این پیغام معمولا مربوط به حسگر حرارتی NTC است. احتمالا به این معنی است که این حسگر خراب یا شکسته است. بنا براین می بایست تعویض شود.

ارور E38 یا F38

این ارور دقیقا هم معنا با ارور شماره 37 ماشین لباسشویی بوش می باشد.

ارور E42 یا F42

الکتروموتور لباس‌شویی درست کار نمی‌کند. ممکن است لازم باشد زغال‌های موتور تعویض شود. شاید هم دسته‌سیم‌ها، اتصالات موتور و نیز اتصالات تاکو مشکل داشته باشد.

ارور E43 یا F43

این ارور نیز مانند ارور 42 مربوط به قسمت موتور، ذغال‌ها، دسته سیم و اتصالات موتور وتاکو می باشد .

ارور  E44 یا F44

این ارور نیز مانند ارور 42 مربوط به قسمت موتور، ذغال‌ها، دسته سیم و اتصالات موتور وتاکو می باشد .

ارور E47 یا F47

احتمالا مشکل مربوط به حسگر دما است. البته این احتمال هم وجود دارد که مشکل از الکتروموتور باشد.

ارور E48 یا F48

ممکن است ولتا‌ژ ورودی ضعیف باشد. شاید هم الکتروموتور آسیب دیده و باید بررسی و احتمالا تعمیر شود.

ارور E49 یا F49

به احتمال بسیار زیاد ولتاژ ورودی بسیار بالاست.

ارور E50  یا F50

ممکن است الکتروموتور لباس‌شویی درست کار نکند. شاید هم رلهٔ برد الکترونیکی مشکل دارد.

ارور E51 یا F51

احتمالا سوئیچ های قدرت ایراد دارند. البته این پیغام می‌تواند نشانه بروز نقص IGBT در الکتروموتور لباس‌شویی باشد.

ارور E57 یا F57

هنگامی که ولتاژ ورودی کمتر از ۲۰۰ ولت باشد، لباس‌شویی این پیغام را نمایش می‌دهد. البته گاهی هم ممکن است این پیغام نشانه بروز مشکل در راه‌انداز برد الکترونیکی باشد. یک احتمال دیگر هم بروز مشکل در الکتروموتور لباس‌شویی است.

ارور E58 یا F58

این پیغام ممکن است نشانه خطای حسگر D‌ باشد. البته سرعت دورانی پایین نیز می‌تواند باعث نمایش این پیغام خطا شده باشد.

ارور E59 یا F59

احتمالا در سیم‌کشی لباس‌شویی مشکلی رخ داده. گاهی هم پس از مشاهده این پیغام باید برد الکترونیکی را بررسی کرد. البته شاید لازم باشد موقعیت مگنت هم بررسی شود.

ارور E61 یا F61

ممکن است مدار سیم‌کشی لباس‌شویی مشکل داشته باشد. شاید هم قفل درب درست عمل نکرده است. در هر حال، با مشاهده این پیغام خطا، لباس‌شویی را خاموش کنید.

ارور E67 یا F67 ماشین لباسشویی بوش

به هنگام نمایش این پیغام خطا، لباس‌شویی بوش کاملا از کار می‌افتد. در واقع، برد الکترونیکی لباس‌شویی درست کار نمی‌کند و هیچ دستوری به بخش‌های مختلف ماشین نمی‌رسد. احتمالا آی سی برد سوخته و باید تعویض بکنید.

Update Error: 4

به محض مشاهده این پیغام لباس‌شویی را خاموش کنید و تحت هیچ شرایطی مجددا آن را روشن نکنید. به احتمال بسیار زیاد، برد الکترونیکی لباس‌شویی ایراد نرم‌افزاری پیدا کرده و اگر لباس‌شویی با همین وضعیت به کار خود ادامه دهد ممکن است سبب آسیب دیدگی قطعات و اجزاء در بخش‌های دیگر لباس‌شویی شود و در نهایت لازم باشد که برد الکترونیکی به طور کامل تعویض گردد.

شباهت ارور های ماشین لباسشویی بوش ، زیمنس و نف

با توجه به اینکه تمامی سهام زمینس در اختیار شرکت بوش است تمامی ارور های ماشین لباسشویی زیمنس و برند نف نیز با ارور های بوش یکسان می باشد .

نوشتهٔ پیشین
ارورهای یخچال بوش
نوشتهٔ بعدی
ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

در صورت نیاز به سرویسکار کافیه روی کلید زیر کلیک کنید و اطلاعات مورد نیاز ثبت نمایید.

اصفهان خیابان شهیدان غربی بین کوچه 37 و 39

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.