<yoastmark class=

نمک ماشین ظرفشویی چیست؟

نمک در ماشین ظرفشویی چیست؟ این مورد برای شما ممکن است عجیب و غریب و عجیب به نظر برسد، اما می تواند یک روش قابل اعتماد برای نرم کردن آب برای تمیز کردن بهتر و جلوگیری از باقی ماندن آن باشد. اگر کمی شک دارید، در اینجا نحوه کار این است.

سختی آب چیست؟

کلسیم و منیزیم حل شده در آب دو ماده معدنی رایج هستند که آب را “سخت” می کنند. منظور از سختی آب آشامیدنی این است که با افزایش مقدار کلسیم و منیزیم و ترکیبات معدنی مقدار سختی آب بیشتر می شود و مربوط به غلظت کاتیون های حل شده در آب است

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب سختی را برای شما تامین می‌کند، ممکن است متوجه بقایای سفید آزاردهنده‌ای روی ظروف یا ظروف شیشه‌ای خود شوید.

این نشان دهنده یک شستشوی ضعیف است که ناشی از خود آب سخت است. اگر مراقب نباشید، ممکن است ماشین ظرفشویی شما در حال آسیب دیدن است و به احتمال زیاد سختی آب منطقه به دستگاه شما آسیب وارد کرده است.

نمک ظرفشویی چه تفاوتی دارد؟

تفاوت نمک ماشین ظرفشویی با نمک خوراکی
تفاوت نمک ماشین ظرفشویی با نمک خوراکی

قبل از اینکه نحوه عملکرد و فرآیند را توضیح دهیم، اجازه دهید ابتدا به طور خلاصه توضیح دهیم که نمک ماشین ظرفشویی چیست؟ این نوع نمک بر خلاف انواع معمولی مانند نمک خوراکی، نمک دریا و نمک کوشر است. نمک های شنی و ریز می تواند موجب انسداد و گرفتگی در زهکشی ماشین ظرفشویی شما شود. نمک ماشین ظرفشویی بسیار درشت تر و لطیف تر است بنابراین از ایجاد مزاحمت در تمیز کردن ظروف جلوگیری می کند.

ساختار شیمیایی این نمک نیز یک تمایز مهم دارد . نمک ماشین ظرفشویی مانند سایر نمک ها – کلرید سدیم – است ، اما معمولاً 100٪ خالص است و هیچ افزودنی ندارد.

این با نمک معمولی شما که اغلب حاوی ترکیباتی مانند منیزیم است، تفاوت دارد . کلرید سدیم خالص برای قرار گرفتن در ماشین ظرفشویی شما عملاً 100% ایمن است، اما افزودنی های نمک خوراکی می تواند باعث آسیب به اجزای مکانیکی و همچنین به ایجاد لکه های آب سخت شود.

هدف از نمک ماشین ظرفشویی

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که کیفیت آب مصرفی بالایی دارد ، ممکن است با مفهوم آب سخت و  کاری که با ظروف شما می کند آشنا نباشید. آب سخت دارای محتوای مواد معدنی بالاتری است که اغلب سرشار از منیزیم و کلسیم و کمتر معمول آهک و گچ است. این مواد معدنی مسئول خش ها و سفیدک هایی هستند که بعد از شستشوی ظروف و داخل ماشین ظرفشویی پیدا می کنید.

یک تصور اشتباه رایج در مورد اینکه نمک ماشین ظرفشویی برای شما چه می کند وجود دارد. در مناطق دارای آب سخت، مانند کشور ایران ، از نمک ماشین ظرفشویی برای بازسازی رزین در سیستم های تبادل یونی استفاده می شود. ماشین ظرفشویی ساخته شده برای کم کردن سختی آب ، حاوی یک نرم کننده داخلی است که یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب را حذف می کند. این امر غلظت کلی کلسیم و منیزیم را که وارد چرخه شستشو می شود کاهش می دهد.

نمک ظرفشویی چگونه کار می کند؟

در داخل فیلتری که قبلاً به آن اشاره کردیم، فیلتری از نوع متشکل از یک سبد و گلوله های رزین کوچک پیدا خواهید کرد. هنگامی که آب سخت حاوی منیزیم و کلسیم از این فیلتر گلوله های رزین عبور می کند، گلوله های رزین ذرات را جذب کرده و آب را نرم می کند و آب بسیار تمیزتر و قابل شستشو در ماشین ظرفشویی ایجاد می کند.

با گذشت زمان، گلوله های رزین بار منفی پیدا می کنند و بنابراین نیاز به تنظیم مجدد دارند. این جایی است که نمک ماشین ظرفشویی وارد می شود. گلوله های رزین با بار منفی یون های سدیم موجود در نمک با بار مثبت را جذب می کنند و توپ های رزین را دوباره تنظیم می کنند تا یک فیلتر و نرم کننده موثر یک بار دیگر باشند. کل این فرآیند به عنوان تبادل یونی شناخته شده است.

چگونه از نمک ماشین ظرفشویی استفاده می کنید؟

ظرف نمک ظرفشویی کجاست؟
ظرف نمک ظرفشویی کجاست؟

هرگز نباید از نمک ماشین ظرفشویی در ماشین ظرفشویی که محفظه اختصاصی برای آن تعبیه نشده است استفاده کنید. ماشین ظرفشویی که دارای سیستم نرم کننده آب هستند، به احتمال زیاد دارای محفظه نمک خواهد بود. احتمالاً آن را در زیر سبد پایین پیدا خواهید کرد. برای استفاده از آن، تنها کاری که باید انجام دهید این است که محفظه را با نمک، تا ظرفیت مشخص شده برای مدل  ماشین ظرفشویی که دارید، پر کنید، آن را ببندید، و سپس آماده استفاده خواهد بود.

نحوه پر کردن نمک ظرفشویی
نحوه پر کردن نمک ظرفشویی

احتمالا درون محفظه نمک با آب پر شده است کافی است حدود 500 تا 750 گرم از نمک با کیفیتی که تهیه کرده اید درون آن بریزید آب اضافی خارج می شود و می توانید درب محفظه را ببندید.

نشانگر نمک روشی عالی برای اندازه گیری میزان نمک مورد نیاز است. با این حال، همه ماشین‌ها دارای سنسور داخلی نیستند، به عنوان یک قانون کلی، اگر مطمئن نیستید، کافی است نیمی از محفظه را از نمک پر نمایید.

بسیار مهم است که نمکظرفشویی داخل دیگ یا سینک ماشین ظرفشویی شما وجود نداشته باشد ، وجود آن می تواند آسیب زیادی به اجزای مختلف از جمله ظروف شما وارد کند. نمک هرگز در واقع به ظروف شما نزدیک نمی شود و فقط بر آب ورودی تاثیر می گذارد. قرار دادن آن در قسمت دیگری از چرخه آبکشی می تواند باعث شود ظروف شما کثیف و با تجمع نمک باقی بماند.

آیا به نمک ماشین ظرفشویی در منطقه با آب سبک (نرم) نیاز دارید؟

نکته اصلی نمک ماشین ظرفشویی این است که نرم کننده آب را در ماشین ظرفشویی خود تنظیم مجدد کنید. به طور طبیعی، اگر از قبل آب نرمی از منبع تامین کننده آب خود داشته باشید، این موضوع باعث بیهودگی و هدر رفتن پول می شود. اگر از سختی آب خود مطمئن نیستید، با تامین کننده آب خود تماس بگیرید تا دریابید که آیا نرم کردن آب ضروری است یا خیر.

درجه سختی آب در شهرهای مختلف ایران

آب را بر اساس درجه سختی به 4 دسته تقسیم می‌کنند:

  • آب نرم (کمتر از 50 mg/L)
  • آب با سختی متوسط (بین 50 تا 150 mg/L)
  • آب سخت (بین 150 تا 300 mg/L)
  • آب با سختی بالا (بیشتر از 300 mg/L)

استاندارد آب ایران میزان حد نرمال سختی آب برای شرب را 150 و حداکثر مجاز را 500 mg/L می‌داند که هرچند جای بهبود این وضعیت بسیار است، اما متاسفانه در برخی مناطق کشور درجه سختی آب از این ارقام نیز بالاتر است.

مقدار سختی آب در چند شهر مختلف کشور که بر اساس مقالات آب و فاضلاب وزارت نیرو در نیمه اول سال 99 آمده است، به قرار زیر است: (واحدها بر اساس mg/L یا ppm)

غرب تهران 350، جنوب تهران 350 الی 530، شمال تهران 230 الی 340، شرق تهران 150 الی 400، اطراف دریاچه چیتگر 550.

نتیجه گیری

املاح آب در ایران بیش از 200 میلی گرم بر لیتر است و ماشین ظرفشویی شما به یک نرم کننده آب نیاز دارید. اگر ماشین ظرفشویی شما نرم کننده داخلی ندارد، نیاز است که از سیستم فیلتراسیون استفاده کنید که بسیار پر هزینه است . بنابراین بهتر است یک ماشین لباسشویی دارای سیستم نرم کننده آب تهیه کنید .

 

نوشتهٔ پیشین
راهنمای برنامه ماشین لباسشویی+ معنی اصطلاحات
نوشتهٔ بعدی
نحوه استفاده ماشین ظرفشویی

در صورت نیاز به سرویسکار کافیه روی کلید زیر کلیک کنید و اطلاعات مورد نیاز ثبت نمایید.

اصفهان خیابان شهیدان غربی بین کوچه 37 و 39

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.